Slovácké kraslice a panenky ze šustí
česky deutsch english polski
Home
Arts eggs
 Onion
 Batik
 Scrawled
 Pinked
 Wired
 Waxed
 Strawed
 Stars
 Coled
 Turkey with animals
 Cats
 Christmas
 Russian
 Ornaments
 Animals
Strawed dolls
 Dolls in couples
 Dolls
 Bethlehems
Pricelist
Packing
Contact
ANKETA
Těšíte se na velikonoce?

Ano
51,0%
  936  
Ne
49,0%
901  
ZPRAVODAJ
Chcete-li od nás dostávat aktuální informace, zadejte zde

Slovácké krasliceWe are happy to welcome you on our web presentation of handmaded decorating and gift products. All products are made only in CZECH REPUBLIC and every piece is original. We are proud of our workers how precise arts they are doing.

Kraslice je vyfouknuté, duté vajíčko ozdobené různými výtvarnými technikami. Sloužilo ženám a dívkám o Velikonocích jako odměna pro koledníka za tzv. pomlazení, čili vyšlehání pomlázkou. Už od pradávných dob bylo vejce symbolem zrození a života.
V symbolice se výrazně uplatňovala červená barva. Od ní je i nejčastěji odvozován původ slova kraslice (ze staroslovanského krasnyj, krasniti). Červenou kraslici si dívka nechávala pro hocha, na kterého si tajně myslela.
Vajíčka se nejprve darovala plná, barevná. Později se začala zdobit i vyfouknutá vejce. Tradice jejich malování se nikde na světě nerozšířila právě tak jako na území Čech a Slovenska. Navíc každá vesnice má svoji specifickou techniku a vzory. 

Technik zdobení vajec existuje řada, od nejjednodušších, jakými je reliéfní kresba voskem nebo jednoduché batikování, přes složitější, jako je vícebarevná batika či leptání, až k nejobtížnějším, kterými jsou polepování slámou nebo vyškrabování.

Další, poměrně komplikovanou technikou je drátování a dírkování. Tyto dvě techniky ovšem nepatří ke klasickým, ale jedná se o vcelku moderní způsoby.
GALERIE
KONTAKT
email: info@slovackekraslice.cz
 


 
[ Home | Arts eggs | Strawed dolls | Pricelist | Packing | Contact ]